Forum II wojna światowa Strona Główna
 Home    FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Grupy    Galerie
 Rejestracja    Zaloguj
Bitwa nad Bzurą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum II wojna światowa Strona Główna -> Bitwa pod Bzurą
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcineq
Kapral
PostWysłany: Pią 15:42, 05 Paź 2007 Powrót do góry
Kapral


Dołączył: 23 Maj 2007

Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/8

Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach 9-22 września 1939 roku. Była to największa bitwa podczas wojny obronnej Polski. Została stoczona przez dwie polskie armie "Poznań" (gen. Tadeusz Kutrzeba) i "Pomorze" (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią i 10 Armią z Grupy Armii Południe ("Sud").

Dowodzący całością generał dywizji Tadeusz Kutrzeba dla zapewnienia sobie sprawnego odwrotu na Warszawę, zatrzymał się i skierował przeciw niemieckim 8. i 10. Armiom.

BITWA

Bitwa miała trzy główne fazy:
* I faza - natarcie Polaków na Stryków (9-12 września)
* II faza - natarcie Polaków na Łowicz (13-15 września)
* III faza - odwrót w kierunku Warszawy, w czasie którego polskie siły uległy rozbiciu.

W I fazie zgrupowanie uderzeniowe Grupy Armii Poznań-Pomorze, którego trzon stanowiła Grupa Operacyjna pod dowództwem gen. bryg. Edmunda Knoll-Kownackiego(skład: 14 Dywizja Piechoty (14 DP), 17 Dywizja Piechoty (17 DP), 25 Dywizja Piechoty (25 DP), 7 Pułk Artylerii Ciężkiej), osłaniana od wschodu przez Wielkopolską Brygadę Kawalerii (dowódca gen. bryg. Roman Abraham), a od zachodu przez Grupę Operacyjną Kawalerii gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego (skład: Podolska Brygada Kawalerii, Pomorska Brygada Kawalerii, 7 Batalion Strzelców), zaatakowało maszerującą wzdłuż prawego brzegu Bzury, na północnym skrzydle 8 Armii niemieckiej (dowódca gen. piech. Johannes von Blaskowitz), 30 Dywizję Piechoty, która w ciągu 3 dni została pobita, ponosząc ciężkie straty (w tym ranny dowódca gen. mjr Kurt Briesen) zepchnięta na południe. Zdobyto Łęczycę, Piątek, Uniejów, Walewice, docierając do linii Ozorków-Stryków. W następstwie tego Niemcy musieli ściągnąć początkowo całe siły 8 Armii (X Korpus Armijny: 24 DP, pozostałości 30 DP; XIII Korpus Armijny: 10 DP, 17 DP oraz 221 DP z odwodu Grupy Armii "Południe"), a potem skierowali do bitwy nad Bzurą główne siły 10 Armii, w tym XVI Korpus Armijny spod Warszawy, XV Korpus Armijny i XIV Korpus Armijny. Polacy, pomimo sukcesów i wprowadzenia 11 września do walki na kierunku Łowicz–Głowno Grupy Operacyjnej gen. bryg. Mikołaja Bołtucia (skład: 4 Dywizja Piechoty, 16 Pomorska Dywizja Piechoty), nie zdołali przełamać obrony niemieckiej (atak na Łowicz). W nocy z 12 na 13 września siły polskie zostały wycofane na lewy brzeg Bzury.

W II fazie gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba zdecydował o ataku w kierunku Skierniewic. Natarcie miała wykonać Armia "Pomorze" pod dowództwem gen. dyw. Władysława Bortnowskiego (skład: 26 Dywizja Piechoty; GO gen. Bołtucia: 4 DP, 16 DP). Pod osłoną natarcia na Skierniewice, pozostałe siły Armii Poznań miały się przegrupować: Grupa Operacyjna (GO) gen. Abrahama (Wielkopolska Brygada Kawalerii, Podolska Brygada Kawalerii) nad dolną Bzurę; Grupa Operacyjna gen. Knoll-Kownackiego (w poprzednim składzie) na podstawy wyjściowe do natarcia w rejonie Sochaczewa. 14 września GO Bołtucia musiała ponownie zaatakować, opuszczony dzień wcześniej, a teraz silnie obsadzony przez Niemców Łowicz. W krwawych walkach oddziałom tym udało się sforsować Bzurę i zagrozić niemieckim pozycjom. Całkowitą tragedią zakończył się natomiast atak 26 DP na wschód od Łowicza. Rozwijające się pod ciężkim niemieckim ogniem natarcie zostało wstrzymane w godzinach południowych na (przedwczesny?) rozkaz (najprawdopodobniej przeżywającego załamanie nerwowe) gen. Bortnowskiego (gen. Bołtuć wnioskował w związku z tym o odebranie gen. Bortnowskiemu dowodzenia), na podstawie niesprawdzonych informacji o marszu niemieckich oddziałów pancernych w rejon Sochaczewa. Cała 26 DP wraz z częścią 16 DP odpłynęła na północny brzeg Bzury, ponosząc niewspółmierne i niepotrzebne straty w ludziach i uniemożliwiając oddziałom Bołtucia sukces w rejonie Łowicza (atak na Łowicz). Pod koniec dnia gen. Bortnowski wydał kolejny, nie konsultowany z gen. Kutrzebą, defensywny rozkaz o odwrocie całości sił Armii Pomorze na lewy brzeg Bzury.

W III fazie bitwy, 16-18 września dowodzący polskimi oddziałami podjęli decyzję o próbie przerwania okrążenia w celu przebicia się do Warszawy. Miał do tego doprowadzić atak pomiędzy Sochaczewem a Witkowicami. W odpowiedzi Niemcy rozpoczęli kontrnatarcie z rejonu Sochaczewa oraz ataki lotnicze bombowców na polskie pozycje. Do okolic Puszczy Kampinoskiej udało się przebić 30 tys. żołnierzom, do niewoli dostało się ok. 200 tys.


Bitwa nad Bzurą
Kampania wrześniowa 1939

Data 9 - 22 września 1939[1]
Miejsce wzdłuż Bzury, rejon Kutna
Wynik wygrana Niemców
Terytorium II Rzeczpospolita

Walczące strony
Polska Niemcy

Dowódcy
Polska: Tadeusz Kutrzeba i Władysław Bortnowski
Niemcy: Gerd von Rundstedt i Johannes Blaskowitz

Siły
Polska: 8 dywizji piechoty, 2-4 brygady kawalerii
Niemcy: 12 dywizji piechoty, 5 dywizji pancernych i zmotoryzowanych

Straty
Polska: ok. 12000 ludzi i koni, 200 000 jeńców
Niemcy: 30 dywizja piechoty, artyleria

I to wszystko co udało mi się znaleźć.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
!~~Dama Pik~~!
Starszy Szeregowy
PostWysłany: Nie 14:47, 28 Paź 2007 Powrót do góry
Starszy Szeregowy


Dołączył: 31 Maj 2007

Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/8

Jaka szkoda, że wtedy przegraliśmy... Może gdybyśmy wygrali, historia potoszyłaby się inaczej?

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
!~@Glutek@~!
Starszy Szeregowy
PostWysłany: Nie 14:50, 28 Paź 2007 Powrót do góry
Starszy Szeregowy


Dołączył: 15 Maj 2007

Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/8
Skąd: Wrocław

Wątpię... Niemcy mieli przewagę liczebną i nowoczesną taktykę.

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
stelios
Kapral
PostWysłany: Pią 17:55, 14 Gru 2007 Powrót do góry
Kapral


Dołączył: 23 Lis 2007

Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/8

Nie dałoby rady wygrać niestety. Tutaj błąd popełniło najwyższe dowództwo. Kutrzeba chciał kontratakować już bodajże 3 września, widząc lukę jaka powstała między niemieckimi armiami, ale nie otrzymał pozwolenia i sami wiemy jak to się skończyło.

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Maniak
Administrator
PostWysłany: Nie 19:10, 16 Gru 2007 Powrót do góry
Administrator


Dołączył: 10 Maj 2007

Posty: 433
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/8
Skąd: Oczywiście Gdynia!!

Przede wszystkim trzeba było mieć czołgi... A tych mieliśmy za mało.

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum II wojna światowa Strona Główna -> Bitwa pod Bzurą Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: phore theme by Kisioł. Bearshare